Направени 867 тестови, регистрирани 252 нови случаи на КОВИД-19

од Vladimir Zorba

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 867 тестови, а регистрирани се 252 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 127, Кавадарци – 14, Куманово, Битола и Охрид – по 12, Велес – 10, Прилеп – 8, Тетово – 7, Гостивар и Кичево – по 5, Штип, Кочани и Демир Хисар – по 4, Струга, Гевгелија, Делчево и Виница – по 3, Струмица, Неготино, Ресен, Свети Николе, Крива Паланка и Богданци – по 2, Пробиштип, Кратово, Крушево и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (252), регистрирани се 59 реинфекции.

Регистрирани сe 426 оздравени пациенти од: Скопје – 202, Охрид – 25, Битола – 24, Куманово – 18, Кавадарци – 15, Велес – 14, Штип и Кочани – по 13, Прилеп – 12, Гевгелија и Струмица – по 11, Струга – 10, Тетово, Гостивар и Крива Паланка – по 8, Кратово – 5, Кичево и Неготино – по 4, Делчево, Виница, Ресен и Берово – по 3, Радовиш, Дебар и Пехчево – по 2, Свети Николе, Крушево и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се 5 починати лица, од Скопје (2), Прилеп (2) и Охрид (1). Починатите лица се на возраст од 59 до 90 години. Сите лица се починати во болнички услови. Починати се во период од 18.08. до 24.08.2022 година.

Направени се 867 тестови: ИЈЗ-124, ЦЈЗ Скопје-96, ЦЈЗ Битола-32, ЦЈЗ Прилеп-13, ЦЈЗ Тетово-21, ЦЈЗ Куманово-34, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-12, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–73, Жан Митрев (Филип Втори)-7, Авицена-16, Биотек-16, Систина-21, лабораторија Лаор-2, Синлаб-4, Ремедика-5, Плодност-5, Генеа-0, Никоб Лаб-12, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-1, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 354.

Досега во земјата се направени вкупно 2.147.514 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 339.492, бројот на оздравени пациенти е 327.780, на починати е 9.473, а бројот на активни случаи изнесува 2.239.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      159645, Активни   965
Куманово    18027, Активни    95
Битола      17695, Активни    190
Прилеп      15335, Активни    94
Тетово      14388, Активни    54
Кавадарци   11941, Активни    103
Велес 10696, Активни    51
Гостивар    10236, Активни    32
Охрид 10156, Активни    134
Струмица    8742, Активни     34
Штип  8685, Активни     42
Кичево      6042, Активни     27
Кочани      5497, Активни     51
Струга      5153, Активни     30
Гевгелија   4828, Активни     63
Неготино    4106, Активни     30
Ресен 2997, Активни     14
Радовиш     2820, Активни     34
Свети Николе      2774, Активни     8
Крива Паланка     2622, Активни     22
Делчево     2143, Активни     42
Берово      1830, Активни     23
Дебар 1806, Активни     12
Валандово   1593, Активни     7
Виница      1477, Активни     16
Пробиштип   1296, Активни     1
Кратово     1096, Активни     9
Богданци    1093, Активни     12
Крушево     1018, Активни     7
Демир Хисар 925, Активни      15
Македонски Брод   785, Активни      5
Демир Капија      629, Активни      7
Македонска Каменица     535, Активни      4
Пехчево     515, Активни      6
Дојран      366, Активни      0

Слични содржини