НАСА го раскина договорот со Маск поради Безос

од Vladimir Zorba

Американската национална агенција за аеронаутика и вселена (НАСА) се согласи да го суспендира договорот за развој на првото приватно комерцијално вселенско летало за спуштање двајца американски астронаути на Месечината.

Компанијата на Елон Маск доби договор со НАСА вреден 2,9 милијарди долари, а она што се бара од неа е да изгради вселенско летало со екипаж за да ги изврши првите мисии на Месечината од 1972 година.

Одлуката да се избере компанијата на Маск не изненади никого, бидејќи долго време соработуваше со НАСА, последен пат беше пред неколку месеци, кога тројца астронаути пристигнаа на МВС со приватниот Falcon 9. Американската вселенска агенција ја објасни својата одлука со ограничени финансиски средства, како и фактот дека понудата на Маск е најпрофитабилна.

Blue Origin и Dynetics поднесоа жалба до надзорот на Конгресот и го раскинаа договорот додека не се завршат постапките. Двете жалби против Маск беа одбиени на почетокот на јули.

Компанијата на Џеф Безос, Blue Origin, тврди дека НАСА погрешно го проценила предлогот за изградба на модулот. Компанијата го извести судијата дека ќе побара прекин на договорот додека се разгледува случајот.

Во вторникот, генералниот инспектор на НАСА, Пол Мартин рече дека слетувањето на астронаутите на Месечината во 2024 година не е можно поради посебните барања за изградба на костуми на астронаути.

Слични содржини