Не ги фрлајте исцедените лимони: Еве што можете да направите со нив!

од Vladimir Zorba

Ренданата кора од лимон е еден од најбрзите начини на кои можете да го додадете „тоа нешто посебно“ на вашето јадење. Но, честопати не ни треба кора од лимон истовремено, па може да се случи често да го фрламе ова вредно парче лимон без да го користиме.

За среќа, кората од лимон добро толерира замрзнување.

Корисник на Reddit по име ehp29 неодамна го сподели својот совет за секој што има сличен проблем.

– Понекогаш ми треба само малку кора од лимон за јадење, а не да одам во продавница за цел лимон кога ми треба само толку малку. Значи, откако ќе исцедам лимонада, остатокот го чувам во замрзнувач и го вадам кога и да ми треба малку кора за готвење. Кора од лимон навистина не влијае на текстурата на јадењето, па дури и не е важно како се замрзнува. Една кора од лимон треба да биде доволна за неколку јадења, така што кората нема да зазема премногу простор во замрзнувачот. Веројатно може да го сторите истото со портокал – напиша тој на Редит.

Овој совет е паметен од две причини, првиот е очигледен, а тоа е дека замрзнувањето го запира распаѓањето на кората, за да можете да го користите подоцна кога ви треба. Друга причина е што кората е полесна за лупење доколку е замрзната.

Затоа, следниот пат кога ќе исцедите лимон за сок, не фрлајте ја кората, туку чувајте ја во замрзнувачот, ќе ви биде драго што го направивте тоа, пишува „Лајфхакер“.

Слични содржини