НЕ УСПЕАЛ ДА ГИ ИЗМАМИ ЦАРИНИЦИТЕ: Покажал празен паричник, а во ранецот имал над 50.000 евра

од Vladimir Zorba

Царинските службеници во Билефелд во германската покраина Северна Рајна-Вестфалија кај 49-годишен возач откриле пари во вкупна вредност од 51.600 евра. При увидот парите не ги пријавил кај надлежните.

На 4 април 2024 година, маж, кој управувал автомобил регистриран во Чешка на автопатот А44, бил контролиран на постојката за одмор Штајнхаузен во близина на Бурен од Единицата за контрола на сообраќајот на аеродромот Падерборн/Липштад.

Покажал празен паричник

Возачот рекол дека е од Белгија. Тој одговорил негативно на прашањето дали во автомобилот има наркотици, оружје или особено големи количини на готовина. За да го докаже тоа на цариниците им покажал празен паричник.

„Сепак, нашите колеги решија да разгледаат одблизу и беа во право“, изјави портпаролот на главната царинарница во Билефелд.

На задното седиште имало ранец со пари.

Пари за купување автомобил

Кога го прашале за тоа, човекот објаснил дека сака да ги искористи парите за да купи класичен автомобил. Сепак, тој не успеал да го именува продавачот ниту да достави документи за потеклото на парите.

Поради ова е поведена посебна постапка. Готовината се обезбедува како дел од процесот додека не се решат отворените прашања.

Понатамошната истрага ја презеле царинските службеници од Царинската управа за истраги во Франкфурт на Мајна.

Слични содржини