Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

МБА: Граѓаните да не се вознемируваат, банкарскиот систем е стабилен

Македонската банкарска асоцијација (МБА) ги отфрла како неточни и општествено неодговорни тврдењата од одредени субјекти во текот на изминатите денови. Воедно апелира, „граѓаните да не се вознемируваат од изјави и објави на неточни и непроверени информации за банкарскиот систем“. -Препорачуваме да се следи официјалниот извор на информации за работењето на …

Повеќе

Заев: Со новиот пакет ќе ја зголемиме потрошувачката и ќе се враќаат работниците кои беа отпуштени

Следува четврт пакет мерки и со тоа нема да доцнат пензиите, социјалната помош државата е финансиски ликвидна. Граѓаните ќе имаат дирекна помош  со картичките ќе ја зголемена потрошувачка, ќе се враќаат работниците кои се отпуштија за време на кризата, истакна вечерва премиерот Зоран Заев во рамките на емисијата „Отворено судио“ …

Повеќе

Како да се збогатите: Вложете туѓи, а не свои пари

Претпоставувам, драг читателу, дека те интересира како може да станеш богат. Така започнуваат “Тајните на најголемите богати луѓе во светот“, кои ги открива Сем Вилкин, по внимателно повеќегодишно истражување на најбогатите луѓе во светот. Вилкин, 41-годишен економски теоретичар, работи како консултант за Oxford Analytica, која обезбедува советодавни услуги на владите …

Повеќе

Млад прилепчанец се кладел онлајн со туѓа картичка

ОВР Прилеп до ОЈО Прилеп поднесе кривична пријава против А.Ц.(26) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“. Пријавениот, искористувајќи ги податоците од платежната картичка на Е.У., извршил повеќе плаќања за спортско обложување на интернет страна, стекнувајќи се со противправна …

Повеќе

Скопјанка примала пари од Турција, а не пријавила персонален данок

Единицата за економски и компјутерски криминал- СВР Скопје при Бирото за јавна безбедност поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Н.Ј.(56), поради постоење основано сомнение дека сторила кривично дело „даночно затајување“, казниво по член 279 од Кривичниот законик. Пријавената Н.Ј. во текот на 2018 година во 63 наврати …

Повеќе

За казна ќе бидат јавно објавени: Газди наместо на работниците, државните пари ги ставале во џеб

Над 700 фирми од земјава, најголемиот дел од Скопје, Тетово, Гостивар, Струга, Куманово, побарале поддршка од државата преку мерката за исплата на плата на вработените поради корона кризата, но парите на вработените не ги дале. Опомени се пратени до фирмите поради неисполлнување на обврските од уредбата, роковите се поминати за …

Повеќе

Лукаревска: Работодавачи зеле пари од државата преку мерката за плати на работниците, но не им ја исплатиле

Работодавачи од Скопје, Тетово, Гостивар, Струга…, ја зеле фиансиската поддршка од државата за исплата на плата на вработените, но не ја исплатиле на работниците. Ова го покажа анализата на Управата за јавни приходи, институција преку која се спроведуваше оваа мерка за поддршка од последиците од корона-кризата, а со цел да …

Повеќе

Ангеловска: Лицата кои се опфатени со уредбата, а ги нема на листата за картички ќе можат да поднесат приговор

До крајот на неделата се очекува да се дистрибуираат околу 100.000 картички од банките до корисниците на домашни платежни картички, а веќе 10.000 граѓани ги имаат добиено картичките и можат да ги користат, изјави денеска министерката за финансии Нина Ангеловска на гостувањето во „Утрински брифинг“. – Нов податок што го …

Повеќе

Дали Владата ќе им даде пари за трошење на граѓаните?

Сет на мерки со кои ќе се зголеми јавната, но и личната потрошувачка подготвува Владата. Ова ќе биде дел од  пакетот мерки за спас на македонската економија. За новиот пакет мерки граѓаните ќе треба да да исполнат одредени услови.Една од опциите е пари да добиваат и граѓаните за да ја …

Повеќе

За непочитувањето на полицискиот час за 37 скопјани предвидени се казни од вкупно 74.000 евра

Основното јавно обвинителство Скопје предложи казни од по 2.000 евра за секој за 37 лица за непочитување на полицискиот час. Од ЈО информираат дека сите обвинети се товарат дека не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим за движење на населението и биле затекнати како се движат на различни …

Повеќе