НЕГУВАТЕЛКА ОД ПЕКОЛОТ: Изживување врз постаро лице, несреќната жена не ја дочекала правдата на суд (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Англичанката Корина Канингам во летото 2019-та година, забележа дека нејзината мајка, 69-годишната Лиз Јангс, има модринки и полесни повреди по целото тело. За да открие што се случува, таа ја вклучила камерата што веќе била поставена во нејзината соба. Камерата сними шокантни снимки кои беа објавени на „Твитер“ од полицијата во Норфолк.

– Во една прилика, Лиз беше оставена во инвалидска количка половина час, покриена само со крпа. Ова е само еден од инцидентите снимени од надзорната камера. Никој не би сакал со нивните блиски да се однесуваат така, особено такви ранливи групи и затоа е важно да се бара правда за жртвите – изјави за „Дејли Меил“ детективот Џема Викс, која ја водеше истрагата.

Наместо да се грижи за неа, 29-годишната негувателка Џени Деди ја влечела старицата за коса, ги забивала прстите во лицето или ја влечела за нос. Покрај тоа, таа ја принудувала да јаде и вербално ја нападнала, а наместо да се грижи за неа, не губеше време за забава на нејзиниот мобилен телефон. По истрагата, Дади доби шест месеци затвор, но Лиз Јангс не ја доби правдата затоа што почина за време на истрагата. Нејзиното семејство одлучи јавно да ги сподели снимките со цел да ја информира јавноста за насилството врз старите лица.

– Знаеме дека објавувањето на ова видео ќе предизвика остри реакции, колку што разбираме, тешко е да се гледа. Го зедовме предвид тоа пред да го објавиме. Семејството на г-ѓа Лиз го сакаше тоа со цел да се спречат слични случаи – коментира полицијата.

Ќерката на Корина, пак, се чувствува виновна.

– Потешко ми е кога знам како се лекуваше во последните години од нејзиниот живот. Бев преплашена кога дознав што се случува. И се чувствувам виновно што не ја заштитив кога ми требаше, бидејќи сè се случуваше под заеднички покрив. Имавме доверба во Џена и верувавме дека таа е целосно посветена во грижата за мајка ми, но таа ја изневери нашата доверба на најлош можен начин. Се разболев додека го гледав видеото. Не можам ни да замислам дека Џени некогаш може да биде повторно во позиција да се грижи за нечии најблиски и да ги злоупотребува како што ја малтретираше мајка ми. Мило ми е што ја вклучивме камерата, би ги советувала сите кои се во слична позиција да го сторат истото – рече таа.

loading...

Слични содржини