Некои тенисери влегле во Австралија со истата виза како и Ѓоковиќ

од Nikola Popovski

Тројца тенисери на кои им било одобрено медицинско ослободување од вакцина влегле во Австралија со истата виза што ја имал Новак Ѓоковиќ, дознава Ројтерс.

Австралиските власти синоќа ја одбија визата и не му дозволија на Ѓоковиќ да влезе во земјата.

Ѓоковиќ вчера беше запрен на аеродромот, задржан околу 7 часа со одземен мобилен телефон, по што на крајот не му беше дозволен влез во државата.

Неговиот тим поднел барање за погрешна виза, која не го поддржува медицинското ослободување од вакцинација. Визата му беше одбиена бидејќи австралиските власти имаа резерви за валидноста на доказите, кои го потврдуваат ослободувањето на Ѓоковиќ.

Отвореното првенство на Австралија започнува на 17 јануари.

Слични содржини