Нема препораки за нови рестрикции поради делта сојот

од Берта Китинска

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не препорача нови мерки.

Надлежните посочуваат дека сепак се  следи  епидемилошката состојба во земјава и регионот.

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека епидемиолошката состојба во земјава е миран и дека летово нема потреба од воведување на рестрикции поради делта сојот.

– Ќе почекаме да видиме каков став ќе имаат членовите на Комисијата за заразни болести, но јас лично сметам дека ситуацијата е прилично мирна нема знак дека може да има влошување. Не само по бројот на позитивни случаи туку и бројот на прегледи како и по приемите во болниците. На Инфективната клиника не се јавуваат пацинети за преглед што значи дека нема наплив, ја следиме ситуацијат и во регионот и земјите каде летуваат нашите граѓани. Сметама дека летово не требе да се вовдеуваат никакви рестрикции како за влез и излез од земјава или забрана за настани и собири, вели Филипче во Утрински Брифинг.

Слични содржини