Ниедна не е опасна по живот: Сите детали за вакцините Фајзер, Спутник, Синофарм и АстраЗенека

од Берта Китинска

Ви ги откриваме ефектите и несаканите појави по примањето на вакцините Фајзер, Спутник, Синофарм и АстраЗенека против ковид 19.

Фајзер

Вакцината на американско-германските компании „Фајзер-Бионтек“ се дава во две дози одвоени три недели, а целосниот ефект се дава две до три недели по повторната вакцинација. Оваа вакцина е најшироко користена во Израел, каде се вакцинирани скоро две третини од популацијата или 5,2 милиони луѓе.

Неодамнешното истражување на израелската здравствена служба „Макаби“ покажа дека ефикасноста на вакцината „Фајзер“ достигнува дури 95,8 проценти, а можноста за лице кое добило две дози повторно да се зарази е една од 1.000. Според овие податоци, ревакцинираните пациенти со Ковид 19 имале само благи симптоми или биле асимптоматски.

Вакцината исто така била ефикасна 98 проценти во спречување на треска или проблеми со дишењето и 98,9 проценти ефикасна во спречување хоспитализации и смртни случаи, соопшти израелското Министерство за здравство.

Патем, најновото истражување објавено во американскиот магазин за акушерство и гинекологија покажа дека вакцината „Фајзер“ е ефикасна кај бремени жени и доилки кои можат да пренесат антитела и на новороденчиња. Кај бремени жени и доилки, како и кај жени кои не биле бремени.

Исто така, компаниите „Фајзер“ и „Бјонтек“ објавија дека оваа вакцина предизвикува реакција на антитела кај деца на возраст од 12 до 15 години. Ова, проценуваат, им создава услови наскоро да побараат одобрување за итна употреба во САД.

Од „Фајзер“, можни се разни несакани ефекти. Најлесна е секако лесната болка на местото на убодот, која обично поминува по еден ден. Од друга страна, пријавени се следниве посериозни несакани ефекти: замор, главоболка, болка во мускулите, треска, болка во зглобовите, треска, оток или црвенило на местото на инјектирање, гадење, повраќање, отечени лимфни јазли…

Постои мала веројатност дека вакцината „Фајзер“ ќе предизвика сериозна алергиска реакција како што се отежнато дишење, отекување на лицето и грлото, забрзано чукање на срцето или силен осип на телото. Тешка алергиска реакција обично се јавува во рок од неколку минути до еден час по дозата

Синофарм

Вакцината на кинескиот производител „Синофарм“ исто така се дава во две дози во интервали од 21 ден, а има полн ефект две до три недели по повторната вакцинација. Според последните официјални информации објавени од „Синофарм“, оваа вакцина има ефикасност од 72,51 процент.

Во последно време се почесто може да се слушаат најавите дека оваа и другите вакцини ќе бараат примена на третата доза.

Кинеската компанија ЦНБГ, филијала на Синофарм, објави дека прелиминарните резултати од истражувањето покажале дека дополнителна, трета доза на вакцината може да го зголеми бројот на антитела и истовремено да ја подобри способноста на вакцината да се брани од мутации.

Несаканите реакции на вакцината Синофарм опишани во документацијата вклучуваат болка на местото на инјектирање (доживеале повеќе од 10% од оние кои примиле вакцина), минлива треска, замор, главоболка, дијареја, црвенило, оток, чешање и стврднување на ткивото на местото на инјектирање (еден до 10 проценти).

Помалку од еден процент од вакцинираните пријавиле ретки несакани ефекти – осип на кожата на местото на инјектирање; гадење и повраќање, чешање на местото на инјектирање, болка во мускулите, артралгија, поспаност, вртоглавица.

АстраЗенека

Вакцината на британско-шведската компанија е развиена во Оксфорд и, за разлика од другите вакцини, се дава во две дози во интервал од три месеци. Неодамнешните студии покажуваат дека единечна доза е ефикасна во одбраната од инфекција во периодот од 22 дена до 90 дена по инјекцијата, а ефикасноста се искачи на 82,4 проценти по втората доза во тој период. Според последните податоци, оваа вакцина спречува две третини од пренесувањето на вирусот.

Англиска студија за јавно здравје (PHE) сугерира дека единечна доза на вакцината Оксфорд нуди голема заштита и го намалува ризикот од хоспитализација и сериозно заболување кај постарите лица.

Податоците за PHE, во студија спроведена на повеќе од седум милиони луѓе, откриле дека вакцината AstraZeneca го намалува ризикот од хоспитализација кај луѓето над 80 години за повеќе од 80 проценти, додека ги намалува инфекциите во таквите возрасни групи за околу две третини.

Најновото американско истражување покажа дека оваа вакцина е 100% ефикасна против тешки или критични болести и хоспитализација.

AstraZeneca се користи и во земјите на ЕУ, но на некои места е суспендирана поради можна врска помеѓу појавата на ретки случаи на згрутчување на крвта.

Можни несакани ефекти со оваа вакцина се болка, оток и црвенило на местото на инјектирање, но исто така и системски реакции како што се треска, болка во мускулите и зглобовите, треска, слабост, слабост, главоболка и гадење.

Спутник В

Руската вакцина се дава во две сосема различни дози, со разлика од три недели. Вакцината дава целосен ефект две до три недели по ревакцинацијата. Неодамнешните студии потврдуваат дека оваа вакцина е исто така многу ефикасна – повеќе од 90 проценти. Вакцините исто така не можат да се припишат на сериозни несакани ефекти.

Прелиминарната анализа на третата фаза од студијата, во која учествувале 19.866 испитаници, покажува дека ефикасноста на ова достигна 91,6 проценти.

Кога станува збор за несакани ефекти, тешки несакани ефекти, поради кои бил неопходен болнички третман, се појавиле кај 45 лица или само 0,2 проценти.

Чести несакани ефекти се благи симптоми слични на грип, болка на местото на инјектирање, минлива слабост и замор.

loading...

Слични содржини