Нигерија: Во стампедо пред црква загинаа 31 лице

од Берта Китинска

Најмалку 31 лице загина денеска во Нигерија при стампедо пред црква во јужната држава Риверс, изјави портпаролката на полицијата Грејс Ајринџ-Коко.

Стотици луѓе кои рано утринава дојдоа во црквата за да добијат храна ја скршија капијата, што предизвика стампедо, рече Иринге-Коко, пренесе Ројтерс.

Слични содржини