Актуелно
Почетна / Глобално / Свет / Нил Јанг ќе го тужи Доналд Трамп

Нил Јанг ќе го тужи Доналд Трамп

Нил Јанг ќе поднесе тужба против американскиот претседател Доналд Трамп за да спречи пуштање на неговите песни на претседателските избори во ноември.

Американскиот пејач смета дека неговите авторски права се прекршени бидејќи делови од песните Rockin ‘In The Free World и Devil’s Sidewalk беа објавени на неколку изборни митинзи на Доналд Трамп, па дури и на последниот во Тулса.

Судската постапка не е датирана, но покажува дека адвокатите на 74-годишниот пејач – кои бараат отштета од 150.000 долари и камата за секој прекршок – имаат намера да поднесат тужба во судот во Њујорк.

Нил Јанг во неколку наврати ја осуди употребата на неговите песни на изборните митинзи на Доналд Трамп.

Јанг, кој е роден во Торонто, во февруари изјави дека Трамп е „срам“ за САД.

loading...