Њујорк тајмс: Зетот на Трамп ќе гради луксузен хотел и во центарот на Белград

од Илинка Илиоска
516 прегледи

Српската влада го одобри договорот со Џаред Кушнер со планови за изградба на луксузен хотел на местото на поранешното Министерство за одбрана во Белград, што ќе му овозможи да работи директно со европска земја, додека неговиот свекор Доналд Трамп се бори да се врати во Белата куќа, пишува Њујорк тајмс.

Кушнер спроведува хотелски проект вреден 500 милиони долари во партнерство со Ричард Гренел. Поранешен помошник на администрацијата на Трамп, Гренел прво предложи американските инвеститори да се обидат да ја обноват долго празната бомбардирана локација на поранешното југословенско Министерство за одбрана додека Гренел сè уште беше дипломат, служејќи како специјален пратеник за Балканот.

Договорот, кој предизвика контроверзии во Белград, беше направен со филијалата на Kushner’s Affinity Partners, три години стар инвестициски фонд од 3 милијарди долари, поддржан од суверениот богат фонд на Саудиска Арабија.

„Владата на Србија избра реномирана американска компанија за партнер во овој потфат, која ќе инвестира во ревитализација на поранешниот комплекс на Сојузниот секретаријат за национална одбрана“, се вели во соопштението за печатот на официјален претставник на Владата на Србија.

Зошто на зетот на Трамп му е дозволено да гради во првата делта на националниот парк на диви реки во Европа?

За Кушнер, кој исто така планира два проекта за луксузни хотели во соседна Албанија, овие зделки на Балканот се меѓу најголемите што ги направил од основањето на неговата инвестициска фирма.

„Економскиот напредок во Србија во изминатата деценија беше импресивен“, рече Кушнер во изјавата со која го потврди одобрувањето на договорот. „Овој развој дополнително ќе го издигне Белград во врвната меѓународна дестинација што станува.

Проектите во Србија и Албанија вклучуваат директни отстапки од тамошните влади, што значи дека Кушнер ќе има корист од активностите на странската влада додека потенцијално неговиот свекор е во Белата куќа, дури и кога овие странски функционери може да бараат акции од Соединетите Држави за земји како што е поддршката за напорите на Србија за влез во Европската унија.

Инвестициите на Кушнер – со деловни партнери во Израел, Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, Бразил, Германија и Соединетите Држави, меѓу другите локации – исто така се поддржани од фонд во кој најголемиот дел од парите доаѓаат од саудиската влада, што повторно покрена прашања за потенцијални конфликти на интереси доколку Трамп биде вратен на функцијата, изјавија адвокатите за етика.

„Ова е конфликт на интереси во најекстремна смисла: Претседателот на Соединетите Држави треба да ги унапредува интересите на Соединетите Држави, а не финансиските интереси на членовите на семејството“, рече Адав Ноти, извршен директор на Правниот центар за кампања. кој ги следи етичките прашања во федералната влада.

Вкупно, 99% од парите што инвеститорите ги вложија во фирмата на Кушнер дојдоа од странски извори, според поднесоците на Комисијата за хартии од вредност кон крајот на март.

Кушнер вели дека неговите странски инвестиции нема да претставуваат конфликт на интереси, бидејќи тој рече дека не планира да се врати во Белата куќа доколку Трамп биде реизбран.

Кушнер и неговите партнери планираат да изградат хотел, малопродажен простор и повеќе од 1.500 станбени единици. Одобрениот план вклучува музеј и меморијален комплекс за ранетите или убиените за време на бомбардирањето на НАТО. Споменикот ќе биде во сопственост и управуван од владата и ќе биде дизајниран „во соработка со српските архитекти“, се вели во соопштението на компанијата на Кушнер.

Кушнер работи со долгогодишниот партнер за недвижнини на проектот во Србија, Ашер Абехсер, кој ќе го надгледува вистинскиот развој.

„Реконструкцијата не значи само градење згради, туку и градење мостови меѓу културите, почитување на минатото и создавање основа за просперитетна иднина“, се вели во соопштението на Абехсера.

Макета на идниот хотел на местото на поранешното Министерство за одбрана во Белград
Гренел во претходно интервју рече дека неговиот оригинален предлог од неговото време во администрацијата на Трамп и неговото сегашно учество во проектот го одразуваат неговото верување дека Соединетите Држави треба да помогнат во обновата на локацијата каде што имаа улога во бомбардирањето пред 25 години. Тој рече дека обновувањето може да биде дел од „заздравувањето“ на односите меѓу двете земји.

Во сопственото соопштение, Владата на Србија наведе дека ќе ја задржи сопственоста на локацијата и дека инвеститорската група Афинити Глобал Девелопмент има одреден временски период да го заврши проектот или земјиштето ќе биде вратено под владина контрола.

Но, одобрувањето на договорот – кој вклучува 99-годишен закуп и договор за споделување на профитот од развојот на областа со три блока со српската влада – предизвика критики од, меѓу другите, опозициските водачи во српскиот парламент.

Демонстрантите во четвртокот го блокираа сообраќајот пред поранешниот штаб на Министерството за одбрана и поставија табли кои ја доведуваат во прашање таа одлука, вклучително и некои кои гласеа: „Престанете да им давате воени штабови како подарок на американските офшор компании“.

Слични содржини