НОВ УДАР за Манчестер Јунајтед: Хојлунд аут од теренот неколку недели

од Vladimir Zorba

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Расмус Хојлунд ќе ги пропушти следните две или три недели, соопштија од клубот.

Причина за ова е повреда на мускулот што ја добил на тренинг.

Ова е уште една лоша вест за „црвените ѓаволи“, откако пред само неколку дена стана јасно дека и Лук Шо ќе биде надвор од теренот барем до средината на мај. Лисандро Мартинез, Тајлер Маласија, Мејсон Маунт и Арон-Ван Бисака се уште се повредени.

Хојлунд штотуку влезе во многу силна форма и забележа вкупно седум гола и две асистенции во неговите последни шест натпревари за тимот. Тој пристигна на „Олд Трафорд“ летото од Аталанта за нешто повеќе од 70 милиони евра и досега има постигнато вкупно 13 гола.

Ова е вкупно трета повреда на Хојлунд по неговото доаѓање во Манчестер Јунајтед, а напаѓачот исто така пропушти еден натпревар поради болест.

Слични содржини