Нова тениска КЛАСИКА: Ѓоковиќ и Надал во борба за финалето на Ролан Гарос

од Stefanija Kuzmanovska

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, денес од 17,30 часот игра во полуфиналниот натпревар на Ролан Гарос против неговиот голем ривал и најдобриот тенисер на земја, Рафаел Надал.

Денешниот полуфинален дуел, 58-ма средба на вкупно двајцата великани на светскиот тенис, нема да започне пред 17:30 часот, објавија организаторите.

Претходно, Гркот Стефанос Циципас и Германецот Александар Зверев ќе го одиграат првото полуфинале на теренот на „Филип Шатрије“ во 14 часот и 50 минути.

После тоа ќе го гледаме 58-мо „Рафоле“, како што е познат меѓу навивачите дуелот помеѓу Рафа и Ноле.

Во досегашните 57 дуели на двајцата тениски мајстори, Новак води – 29:28, а предноста беше намалена во претходниот период, бидејќи Надал ги доби последните два меѓусебни дуела (неодамна во финалето на Рим, и последниот на Ролан Гарос во финалето од минатата година).

Не е погрешно да се напише дека Надал е (благ) фаворит на овој дуел поради сè што досега има постигнато во Париз (13 титули!), Но сепак е чудно да се стави најдобриот играч на планетата во подредена позиција за долго време.

Знаејќи ја менталната структура и силата на Ѓоковиќ, тој ќе ја искористи таа позиција како дополнителен мотив.

Слични содржини