Нови инциденти во Атина: Навивачите на АЕК ги чекаат „Бед Блу Бојс“ пред судница (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Во деновите кога се уште се пишува за бруталното убиство на Михалис Кацурис, навивач на атинскиот клуб кој беше избоден до смрт ден пред натпреварот меѓу АЕК и Динамо Загреб, уапсени се десетици лица.

За убиството е осомничена група навивачи на Динамо. Фанови на АЕК денеска дојдоа пред судот каде биле донесени уапсените хулигани на Динамо.

Првите навивачи биле донесени околу 10:30 часот по локално време, при што полицијата ги блокирала сите приоди кон судот поради можна одмазда. Група од околу 150 навивачи на АЕК стоеле пред судницата и пееле навивачки песни.

Некои од нив со шишиња фрлале по полицајците, иако се дознава дека можеби цел биле и новинари, пишуваат Грците.

Во еден момент дошло до сериозни тензии, настанала тепачка пред капијата, по што групата се повлекла преку улицата и оттаму продолжила да ја гледа ситуацијата.

Се очекува денес да бидат изведени на исказ пред судот првите 30 хулигани, од вкупно 105.

Слични содржини