Новиот сопственик на Челси подготвил значителна сума за трансфери на лето

од Vladimir Zorba

Менаџерот на Челси, Томас Тухел ќе може да потроши 200 милиони фунти на трансфери ова лето, објави „Телеграф“.

Конзорциумот, предводен од Тод Боли, косопственик на Лос Анџелес Доџерс, кој е исклучително блиску до официјалното купување на лондонскиот клуб, е подготвен да ја даде оваа сума за да го засили составот.

Приоритет на лондончани во текот на летниот преоден рок е засилување на одбраната по очекуваното заминување на Антонио Рудигер, Андреас Кристенсен и Цезар Аспиликуета.

Главните дефанзивци назначени од клубот се Жил Кунде од Севиља и Јошко Гвардиол од РБ Лајпциг.

На списокот на „сините“ има вкупно осум имиња, меѓу кои Пау Торес од Виљареал и Хозе Хименез од Атлетико Мадрид.

Во случај на продажба на напаѓачот Тимо Вернер, како и играчите од средниот ред Хаким Зиеш или Кристијан Пулишиќ, „сините“ ќе се обидат да привлечат нивни заменици.

Слични содржини