Објавено кога ќе биде погребан пејачот Тозовац и на кое место

од Nikola Popovski

Градоначалникот на Белград, Зоран Радојичиќ одобри денес големиот српски фолк музичар Предраг Живковиќ Тозовац да биде погребан во Алејата на заслужените граѓани на Новите гробишта во Белград, објави градскиот секретаријат за информации. Според извештаите во медиумите, погребот ќе се одржи во петок, во 14:30 часот.

„Великанот на народната музика нè напушти. Тој ќе биде единствениот меѓу изведувачите кој секогаш изведувал песни со голема леснотија, покажувајќи ненадминат дар за да ја придобие публиката“, истакнал Радојичиќ.

Легендарниот музичар почина на 85-годишна возраст како последица на тешки компликации од коронавирусот, иако, според белградскиот печат, се чинело дека ќе се опорави од фаталната болест додека закрепнуваше, јави српската агенција Танјуг.

loading...

Слични содржини