Одложена големата прес-конференција на Путин

од Stefanija Kuzmanovska
335 прегледи

Традиционалното телевизиско обраќање на рускиот претседател Владимир Путин е одложено поради загриженоста за воената ситуација во Украина, каде што се очекува силите на Киев да започнат голема контраофанзива, објави во четвртокот рускиот деловен весник „Комерсант“.

Ова е обраќање на кое обичните граѓани бараат од рускиот лидер да им ги реши секојдневните проблеми, а ова е втора година по ред како ова обраќање нема да се одржи во јуни, пишува The Moscow Times.

Неколку големи политички настани во кои е вклучен Путин се одложени или целосно откажани поради руската воена акција во Украина.

Споменатото традиционално обраќање на Путин би можело да се одржи подоцна оваа година, во ноември или декември, изјави за „Комерсант“ неидентификуван извор близок до Кремљ.

Аналитичарите од Институтот за проучување на војната (ISW) процениле дека тој најверојатно ќе ја одржи оваа прес-конференција претходно овој месец откако руските сили го зазедоа Бахмут, но рекоа дека неговото одложување „укажува дека Кремљ може да го сфати заземањето на Бахмут како недоволна победа во со цел да се компензира за целокупната нестабилна руска воена ситуација во Украина“.

ISW додаде дека доцнењето „дополнително го илустрира падот на Путин од навидум вклучен и силен лидер до лидер кој почесто се прикажува како периферно вклучен во мали инфраструктурни проекти“.

Слични содржини