Околу 50 лица се повредени по невремето во Загреб

од Vladimir Zorba
337 прегледи

Во КБЦ Ребро во Загреб се примени 25 повредени по страшното невреме во Загреб, но се работи за полесни повреди. Некои беа згрижени и во Виноградска.

„Во моментов има десет повредени, од кои еден потешко. Засега нема повреди опасни по живот“, изјави за 24сата Давор Вагиќ, директор на болницата КБЦ Сестре милосрдница. Вкупно има дури 50 повредени во невремето во три загрепски болници.

Во Загреб двајца мажи загинаа во невремето – 50-годишен пешак на улицата „Свети Матеј“ и возач (48) на авенијата Славонска – додека едно лице загина во општина Черник во Славонија. Во градот владее хаос, сите служби се на терен, а сите 112 линии се зафатени.

Полицијата исто така додава дека Центарот за оперативни комуникации на полициската управа во Загреб примил над 100 пријави за паднати дрвја и штети предизвикани од невремето на подрачјето на Загреб и Запрешиќ, поради што полициските службеници дејствувале со цел да го елиминираат опасноста по имотот и животите на луѓето со сите расположливи средства.

Слични содржини