ОН обвинија Украинци и Руси за стрелање воени заробеници

од Stefanija Kuzmanovska

Обединетите нации во петокот ги обвинија украинските и руските сили дека пукале во десетици воени заробеници во руската инвазија на Украина.

„Крајно сме загрижени поради пукањето во 25 руски воени заробеници и цивили надвор од борбата и 15 украински воени затвореници“, рече Матилда Богнер, шеф на мисијата за набљудување на човековите права на ОН во Украина.

Според Богнер, ОН ги документирале украинските егзекуции врз Русите, „често извршени веднаш по окупацијата на бојното поле“. ОН се свесни за пет истраги спроведени од Киев, во кои се вклучени 22 жртви, но „немаме информации за какво било гонење на сторителите на тие злосторства“, додаде таа.

Во врска со стрелањето на 15 украински воени заробеници извршени од руските сили „веднаш по нивното заробување“, 11 од нив биле извршени од руската паравоена група Вагнер, рече лидерката. Украина и Русија меѓусебно се обвинуваат за малтретирање на затворениците, што од почетокот на руската инвазија на Украина во февруари 2022 година се смета за воено злосторство.

Групата Вагнер е на првата линија на фронтот во битката за градот Бахмут, центарот на конфликтот во источна Украина. На почетокот на март, снимката од наводното руско пукање на украински затвореник ја шокираше украинската јавност. Во ноември, Кремљ беше огорчен од две видеа од наводното пукање на десетина руски војници кои ѝ се предале на украинската армија.

Слични содржини