ОН започна независна истрага за репресијата на демонстрантите во Иран

од Vladimir Zorba

Советот за човекови права на Обединетите нации одлучи да започне независна истрага за смртоносната репресија на демонстрантите во Иран.

Комесарот за човекови права на ОН, Волкер Турк, претходно побара од Иран да ја прекине прекумерната употреба на сила за задушување на протестите што избувнаа по смртта на Махса Амини (22) во притвор на „полицијата за морал“, објави Ројтерс.

Советот за човекови права на ОН назначи мисија за собирање докази за злоупотреби за време на активностите преземени од иранските власти.

Претставникот на Техеран на состанокот во Женева, Хадије Карими, претходно ги обвини западните земји дека го користат ова тело за цел на Иран, велејќи дека тоа е „за жалење и срам“.

Бран протести избувна во септември низ целата земја по смртта на Махса Амини, при што жените и студентите играа значајна улога во масовните улични демонстрации, палејќи хиџаби за да го осудат строгиот исламски кодекс на облекување наметнат на жените во Иран.

Протестите го претставуваат најголемиот предизвик што незадоволните граѓани на Иран им го поставија на иранските верски власти, кои ги обвинуваат странските непријатели на Техеран и нивните агенти за бунтот, според Ројтерс.

Слични содржини