Актуелно
Почетна / Магазин / Убавина и Здравје / Останете витки и за време на изолацијата: Трикови со кои ќе го задржите вашиот апетит под контрола!

Останете витки и за време на изолацијата: Трикови со кои ќе го задржите вашиот апетит под контрола!

За време на изолацијата, движењето е минимизирано, а храната е нешто кон што сите посегнуваме кога поминуваме премногу време во куќата или се досадуваме. Во тие моменти кога се обидуваме да ги скриеме или потиснеме негативните емоции, тоа обично го правиме со засилено јадење, велат психолозите.

Дома, можеме да вежбаме, но ако не сте љубител на потење, имаме трикови кои функционираат, без да се откажувате премногу.

Да започнеме со ред:

Подгответе ги оброците на почетокот на денот

Ова ќе ви даде целосен увид во тоа што сте јаделе и колку калории сте внеле. Покрај тоа, тоа е многу подобра опција да ги подготвите сите од еднаш, бидејќи нема да бидете во искушение да „грицнете“ уште нешто додека го подготвувате секој оброк.

Најдете поздрави опции

Наместо грицкате чипс со филмот, изберете поздрава верзија. Пуканките се многу подобри за организамот и имаат значително помалку калории, велат нутриционистите. Исецканиот зеленчук на стапчиња што можете да го јадете со грчки јогурт, е исто така добар избор.

Измамете ја гладта со салати

Внесувајте голема порција зеленчук со секој оброк. Ова ќе ви го наполни стомакот, оставајќи помалку простор за друга храна.

Внесувајте доволно течност

Хидратацијата е важна од повеќе причини, а исто така ќе помогне да се ослободите од гладот. Во овој случај, вашиот стомак ќе биде надуен во секој момент, така што со помала веројатност ќе имате ненадејни напади на глад. Покрај водата, можете да пиете чаеви кои ќе се засладат со стевија.

Џвакајте

Додека јадете, фокусирајте се само на храната. Пратете колку пати сте џвакале. Имајте на ум дека експертите велат дека сигналот од стомакот до мозокот патува 20 минути. Дајте му време на стомакот да му даде до знаење на телото дека е заситен.

loading...