Овој пијалок е дефинитивно најлош за срцето

од Stefanija Kuzmanovska

Како што стареете, почнувате се повеќе и повеќе да размислувате за ефектите што алкохолот ги има врз вашето здравје. Постојат неколку алкохолни пијалоци кои треба да се избегнуваат бидејќи лошо делуваат на срцето.

На прво место е румот помешан со Кока-Кола. Докторката Лиза Јанг додаде дека всушност секој алкохолен пијалок во комбинација со газиран пијалак е нездрав за срцето.

Една неодамнешна студија покажа дека оние кои редовно консумираат газирани пијалоци имаат зголемен ризик од срцеви заболувања и мозочен удар. Во комбинација со алкохол, тие можат да бидат фатални.

Друг пијалок што треба да го избегнувате е Пина Колада.

„Се прави со рум, сок од ананас и кокосово млеко, кои се богати со шеќер и заситени масти“, рече Јанг.

Заситените масти го зголемуваат нивото на ЛДЛ, односно лошиот холестерол, што доведува до компликации на срцето.

Друг пијалок кој е нездрав е Лонг Ајленд ледениот чај бидејќи е полн со шеќер и калории.

„Содржи алкохол, сируп, Кока Кола и уште неколку слатко-кисели состојки кои се лоши за срцето“, вели таа.

Лонг Ајленд ледениот чај е вкусен и дефинитивно ќе ве опие многу побрзо од повеќето коктели, но бидете внимателни бидејќи вишокот шеќер и алкохол сепак не се добра идеја.

Слични содржини