Пахор го повика Јанша да реши ДВА ПРОБЛЕМА пред претседателството со ЕУ

од Берта Китинска

Словенечкиот претседател Борут Пахор по средбата со европските лидери во Брисел изјави дека до почетокот на словенечкото претседателство со ЕУ на 1 јули, владата во Љубjана треба да реши два проблеми поради кои неодамна беше мета на критики од домашниот и европскиот јавни

Едното е одбивање на владата на Јанез Јанша да назначи двајца обвинители во новото европско обвинителство, а другото е буџетско финансирање на словенечката новинска агенција СТА, пренесува Индекс.хр.

– Ова се два проблема што можат да се решат до 1 јули и сметам на претпазливоста на владата – рече Пахор по средбата со претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, претседателот на Европскиот парламент Дејвид Сасоли и претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел.

Јанша со месеци беше критикуван од новинарите во земјата и меѓународните здруженија на новинари за вербални напади врз новинари и притисок врз јавната телевизија и СТА.

Овие активности предизвикаа негативни проценки од страна на некои европски претставници и меѓународни институции.

Во последниот извештај на Советот на Европа за состојбата со слободата на медиумите, комесарот за човекови права Дуња Мијатовиќ рече дека можностите во областа на слободата на медиумите и изразувањето во Словенија се влошуваат и дека мерките на словенечката влада можат да ја нарушат независноста, кредибилитетот и финансиската стабилност на услуги како СТА и јавноста.Пахор рече дека очекува владата наскоро да обезбеди стабилно финансирање на националната новинска агенција и да го забрза процесот на назначување обвинители.

Земјата што е претседател на Европската унија тешко може да најде изговор зошто не го стори тоа во периодот кога мора да биде модел за членките на Унијата и во други области, рече Пахор.

Слични содржини