Педри може да ја напушти Барса „само“ за милијарда евра!

од Nikola Popovski

Речиси и да немаше контроверзии. Неизвесноста беше поврзана само со должината на договорот, но тие детали беа навреме дефинирани така што Барселона и Педри денеска официјално објавија дека одличниот играч за врска и репрезентативец на Шпанија потпишаа нов договор на пет години со историска откупна клаузула вредна нереални милијарда евра.

Педри пристигна на „Камп Ноу“ пред помалку од две години како релативно анонимен тинејџер кој израсна играјќи фудбал во Лас Палмас.

Често објавувајќи фотографии од неговите најмлади денови, овој 19-годишен фудбалер ја откри својата голема љубов кон Барселона, во чии дресови беше фотографиран како средношколец.

Педри толку сонуваше за дресот на каталонскиот гигант што, што според некои приказни, тој дури одбил да дојде на проба во Реал Мадрид.

Сфаќајќи го неговиот голем талент на крајот, реагираа навреме во Барселона и во 2020 година прво го донесоа на позајмица како 18-годишник, со опција за купување на крајот на сезоната. На Педри му беа потребни само шест месеци да ги остави вчудоневидени експертите во Блауграна.

Особено импресивна беше неговата соработка со Меси, кој се постави како ментор.

Педри толку доминираше во средниот ред што летово беше преименуван во сениорска репрезентација на Шпанија, а селекторот Луис Енрике во него виде незаменлив член на стартниот состав.

Со височина од 174 сантиметри, Педри беше толку добар на ЕП, што откако беше елиминиран во полуфиналето од Италија, беше преименуван во член на олимпискиот тим, поради што се појави исцрпен во подготовките на Барселона за оваа сезона.

Двете страни се согласија договорот да биде склучен до 2026 година.

Каталонците напорно работат на продолжување на соработката со Ансу Фати и има големи шанси младиот офанзивен играч за врска да потпише нов договор, по што ќе тргне во офанзива против Гави, уште еден играч од средниот ред, неодамна извонреден во полуфиналето на Лига на нации, кога Шпанија ја победи Италија.

Серхи Роберто, Роналд Араухо, Усман Дембеле се исто така во ред за нови потписи…

Слични содржини