Пеле излезе од интензивна нега: „Тој е силен и тврдоглав“

од Nikola Popovski

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле ќе биде префрлен од интензивна нега во текот на следниот ден или два, додека се опоравува од операцијата поради тумор на дебелото црево.

Неговата ќерка Кели Насименто на социјалните мрежи изјави дека 80-годишната легенда е „добро и не трпи болки“, објави Би-Би-Си.

Пеле се лекуваше во болницата „Алберт Ајнштајн“ во Сао Паоло од 31 август, откако му беше откриен тумор за време на рутинските прегледи.

-Тој е силен и тврдоглав, и со поддршка и грижа на брилијантниот тим на болницата и целата loveубов, енергија што светот ја испраќа, тој ќе го надмине и ова, посочила Насиминто.

Минатиот февруари, синот на Пеле, Едињо, рече дека легендарниот фудбалер се срами да ја напушти куќата бидејќи не може да оди самостојно.

Во претходните години, тој имаше здравствени проблеми, во 2015 година беше подложен на операција на простата и беше примен во болница вторпат за шест месеци, а во 2019 година беше хоспитализиран поради инфекција на уринарниот тракт.

Пеле освои три титули светски шампион – во 1958, 1962 и 1970 година, и е најдобар стрелец на бразилската репрезентација со 77 голови на 92 натпревари.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kely Nascimento (@iamkelynascimento)

Слични содржини