Пентагон ја укина задолжителната вакцинација на американските војници против ковид

од Stefanija Kuzmanovska

Пентагон ја укина задолжителната вакцинација против ковид-19 за сите припадници на вооружените сили на САД, која претходно беше воведена од администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера во меморандум изјави дека военото раководство продолжува да ги охрабрува сите припадници на вооружените сили да се вакцинираат и да добиваат дополнителни дози, но повеќе нема да ги отпушта оние кои одбиваат од верски, административни или медицински причини, пренесува „Ројтерс“.

Во август 2021 година, Бајден нареди сите 1,3 милиони активни членови на вооружените сили на САД да бидат вакцинирани против ковид-19, со противење на републиканците.

Воените службеници се соочија со неочекуван отпор меѓу војниците за задолжителната вакцинација, а републиканците побараа Бајден да ја повлече наредбата како дел од компромисот за време на усвојувањето на Законот за овластување за национална одбрана (NDAA) за фискалната 2023 година, што американскиот претседател го потпиша во декември.

Според Министерството за одбрана, оттогаш биле отпуштени 3.717 маринци, 1.816 војници и 2.064 морнари поради одбивање да бидат вакцинирани, пренесе „Ројтерс“.

Слични содржини