Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Филипче: Зголемениот број на позитивни лица можно е да допринесе воведување рестриктивни мерки

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување на Алсат телевизија, напомена дека изминатиов период имаме благо зголемување на бројот на позитивни лица и дека целата ситуација ќе се следи за да се види дали има потреба од воведување на мерки. -Има сериозен број на граѓани кои носат маски меѓутoa …

Повеќе

Опаѓа бројот на заразени лица со коронавирус во Кичево

Според податоците на Министерството за здравство во последните 24 часа, забележани се три ново заразено лице и три лица оздравени од коронавирус во Кичево, со што вкупниот број на заразени со Ковид-19 во оваа општина моментално е 294 лица, од кои 28 се активни, 252 се излекувани и 14 лица …

Повеќе

Петнаесетмесечно дете од градинка од Скопје позитивно на коронавирус

Петнаесетмесечно дете првиот случај на дете заразено со коронавирус во Скопје. Детето во градинка дошло на 9 септември на адаптација и детето и престојувало 1 час, соопшти министеркат за труд и социјална политика Јагода Шахпаска Таа појасни дека детето наредните денови не ја посетило градинката откако родителите биле контактирани, учителката …

Повеќе

Четири новозаболени лица од Ковид-19 во Кавадарци, најмладиот има 21 година

Четири новозаболени лица од Ковид-19 во Кавадарци во изминатите 24 часа бележи кавадаречкиот Центар за јавно здравје. Доктор Ристе Јовановски, специјалист епидемиолог, потврди за МИА дека станува збор за три жени кои не знаеле каде се заразиле и еден маж кој претходно имал позитивен случај во семејството, на возраст од …

Повеќе

Филипче со порака до младите: Бидете позитивен пример, штитете се себеси од Ковид 19

Министерот за здравство Венко Филипче, упати порака до младите. ,,Не е тешко: Се носи маска, се држи дистанца, се дезинфицираат рацете. Младите имаат клучна улога во надминување на пандемијата КОВИД-19. Бидете позитивен пример, штитете се себеси, а со тоа ги чувате и повозрасните, кои се во поголем здравствен ризик“-порача Филипче.

Повеќе

Различни кластери: Рекорден број на нови случаи од Ковид-19 во Струмица

Во Центарот за јавно здравје во Струмица во изминатото деноноќие се регистрирани 11 нови случаи на заболени од Ковид-19, на возраст од 15 до 69 години. Според директорот на Центарот за јавно здравје во Струмица, Петре Витанов, станува збор за заболени од различни кластери. -Ги преземаме сите мерки да ги …

Повеќе

Коронавирусот зема уште четири жртви во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19. Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (71г), од Тетово (73г), од Гостивар (63) и пациент од Скопје (64г). Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот …

Повеќе

Нови 140 случаи, починаа четири лица од Ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-10, Дебар-3, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-12, Струга-7, Велес-2, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-3, Гостивар-9, Гевгелија-2, Струмица-11, Крива Паланка-1, Радовиш-2, Кочани-5, Македонски Брод-1, Виница-3, Делчево-2, Свети Николе-3, Кичево-2, Ресен-2. „Денеска Институтот …

Повеќе

И во Свети Николе, вработената во градинката позитивна на Ковид 19

Вработената во светиниколската детска градинка „Рахилка Гонева“, Клон 1 е позитивна на КОВИД-19, покажаа и официјалните резултатите од тестирањето. Поради тоа што имала симптоми на коронавирусот, во средата вратите на овој објект не беа отворени за 110 деца. Градоначалникот на општина Свети Николе, Сашо Велковски за МИА појасни дека вработената …

Повеќе

Делчево ковид лидер по бројот на новозаболени од источниот дел на земјава

Со седум нови случаи, Делчево е лидер по бројот на новозаболени од Ковид-19 во источниот дел на земјата. Случаите како што информираат надлежните од делчевскиот здравствен дом се резултат на зголемениот број тестирања, меѓу кои има и пациенти со негативни резултати. – Се поголемиот број на случаи на новозаболени резултираше …

Повеќе