Два најчести симптома на ковид моментално, обрнете внимание

од Stefanija Kuzmanovska

На почетокот на пандемијата на ковид, симптомите на кои требаше да се внимава се чинеше дека постојано се менуваат и лесно беше да се помешаат со други респираторни заболувања.

Дури и сега, иако многу подобро ги разбираме предупредувачките знаци, нема два исти случаи на ковид и симптомите може да варираат од благи до многу тешки. Сепак, меѓу новите случаи, лекарите велат дека постојано се пријавуваат два симптома.

Зборувајќи за Today.com, д-р Вилијам Шафнер, професор на Медицинскиот факултет на Универзитетот Вандербилт, предупреди дека новиот вид на коронавирус е многу заразен. Податоците од Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) покажуваат дека од 25 ноември, сојот HV.1 учествувал со 31,7 отсто од инфекциите со ковид во САД.

Имајќи го тоа на ум – и со празничните собири што претстојат – ќе сакате да бидете дополнително сигурни дека ги знаете симптомите на кои треба да внимавате, пишува Best Life.

Како што изјави Дејвид Катлер, овластен лекар за семејна медицина во здравствениот центар Провиденс Сент Џон во Санта Моника, Калифорнија, за „Парад“, мора да бидете внимателни на болките во грлото и затнатиот нос, кои се двата најчести симптома на ковид во моментов.

Она што ги прави работите покомплицирани е тоа што ова се истите симптоми што би ги поврзале со обичната настинка или грип, што може да ја отежне дијагнозата освен ако не се тестирате бидејќи во овој период речиси сите имаат затнат нос, кашлица и болки во грлото.

Според Шафнер, можеби ќе можете да го разликувате ковид од другите вируси поради моделот во кој се развива болеста.

„Во моментов, ковид најпрво се манифестира со болки во грлото, проследено со назална конгестија, течење на носот и чувство на исцрпеност со замор и болки во мускулите“, изјави тој.

Шафнер истакна дека ова сепак не е универзален модел и дека некои пациенти може да ги почувствуваат сите овие симптоми одеднаш.

Ако имате ковид, може да очекувате да чувствувате замор околу пет до седум дена, рече тој, а ако имате непријатна „сува кашлица“, може да трае две недели или повеќе.

Ова не е првпат да слушаме за прогресијата на симптомите. Уште во септември, лекарите идентификуваа слична шема, истакнувајќи дека ковидот сега првенствено влијае на горниот респираторен тракт, почнувајќи со болки во грлото.

Другите симптоми се поретки сега.

Исто така во септември, лекарите забележаа дека не добивале толку многу извештаи за сува кашлица или губење на вкусот и мирисот – двата водечки симптома во раните денови на ковид.

Слични содржини