Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Младата пејачка има корона: Излегував единствено до продавница!

Дека коронавирусот не бира кого ќе зафати, докажаа и бројни познати личности кои успеаја да се заразат. Една од нив е американската кантри ѕвезда Кели Шор. Пејачката на социјалните мрежи сподели дека е позитивна, иако три недели минала во карантин, а изглегувала повремено во продавница. – Се чувствувам подобро, но …

Повеќе

Џорџе Давид позитивен на коронавирусот: Бев неодговорен, се дружев со 500 луѓе

Музичарот и еден од членовите на жирито на музичкото шоу „Ѕвезде гранда“, Џорџе Давид Николиќ, е позитивен на коронавирусот. Сега е во болница во карантин. За својата здравствена состојба зборува преку социјалните мрежи, а за српските медиуми откри каде се заразил, со кого се дружел и какви симптоми имал. – …

Повеќе

Спасовски: Ако имате симптоми типични на коронавирус, јавете се кај матичниот лекар

Ако имате симптоми типични за коронавирус, како температура, треска, кашлица, отежнато дишење, јавете се кај вашиот матичен лекар. Јавете се телефонски, не одете директно во посета, напиша премиерот на Македонија, Оливер Спасовски на својот Фејсбук профил. -Матичните лекари, преку епидемиолошка анкета, ќе утврдат дали треба да се тестирате или не. …

Повеќе

Сите заблуди за коронавирусот кои кружат на социјалните мрежи

Во борбата и превенцијата од коронавирусот најважно е да се следат советите на СЗО и на локалните центри за јавно здравје и строго да се придржуваме до нив. Но, во денешно време социјалните мрежи се место каде се шират многу митови и невистини, кои за жал, добиваат многу поголема публика …

Повеќе

МЗ: Ако имате температура, треска и кашлица јавете се кај вашиот матичен лекар

Ако имате симптоми типични за коронавирус, како температура, треска, кашлица, отежнато дишење, јавете се кај вашиот матичен лекар, порачуваат од министерството за здравство. Матичните лекари, преку епидемиолошка анкета, ќе утврдат дали треба да се тестирате или не. Доколку треба, преку системот „Мој термин“ тие за вас ќе закажат точно време …

Повеќе

СЗО конечно се изјасни во врска со ибупрофенот и ковид-19

По повеќето наводи дека ибупрофенот е штетен за заразените со коронавирус и дека ги влошува симптомите на болеста ковид-19, СЗО излезе со официјален став по оваа тема. Во твит објавен на официјалниот профил на СЗО на Твитер тие наведуваат: – СЗО не препорачува престанок на употреба на лекот. – СЗО …

Повеќе

Актерката позитивна на коронавирусот: Ги опиша симптомите по денови

Актерката Рејчел Метјус, е позитивна на корона вирусот. 26-годишната актерка е најпозната по улогата во Дизни филмот „Снежно кралство 2“, ја откри својата дијагноза на Инстаграм во понеделникот. „Здраво, позитивно сум тестирана на Ковид-19 и во карантин сум изминатава недела. Не сум сигурна што е следниот чекор (добивам разни информации..), …

Повеќе

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ: Ова се разликите меѓу ковид-19 и пролетна алергија

Почетокот на пролетта веќе ги стави во незавидна ситуација оние кои страдаат од пролетни алергии, а во целата паника можат да помислат дека страдаат од болеста ковид-19, која ја предизвикува коронавирусот. За жал, ситуацијата е таква каква што е, а пандемијата на коронавирусот се поклопи со сезонските алергии. Но, за …

Повеќе

Жени, бидете внимателни: Ова се симптомите на воспаление на јајниците

Воспалението на јајниците е тежок гинеколошки проблем кој потекнува од бактериска инфекција и може да ја зафати и целата матка. Кон воспаленија се склони оние жени со заслабнат имунитет и оние кои се под константен стрес, како и жените кои пушат цигари. Првите симптоми се болка во долниот дел на …

Повеќе

Симптоми кои ги игнорираме, а може да покажат присуство на коронавирус

Коронавирусот принуди милиони и милиони луѓе од Италија да бидат во карантин и изолација, а новиот регистриран случај во Македонија повторно ја разбранува јавноста, како и бурните реакции на социјалните мрежи. Со ова, вкупниот број на потврдени заразени во Македонија е четири лица, но тоа не значи дека не треба …

Повеќе