Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Што точно се случува кога некој е заразен со коронавирус?

Луѓето кај кои е дијагностициран коронавирусот, потребно е итно да се лекуваат, најдобро во болнички услови, но се поставува прашањето колку болниците низ светот се подготвени да се носат со оваа епидемија. Оние кои се заразени, а кои чувствуваат благи симптоми, имаат речиси 100% шанса за целосно излекување. Всушност, коронавирусот …

Повеќе

Ако ги имате овие симптоми, телото ви порачува дека претерувате со кафе

Според светските статистики, едно лице во просек дневно пие 3 шолји кафе. Бидејќи се работи за просек, а има и луѓе кои воопшто не го пијат, тогаш логично е дека некои пијат дури и повеќе од оваа количина. Факт е дека кафето има низа позитивни ефекти врз здравјето, но не …

Повеќе

Митови за грипот: Поради нив погрешно се лечите

Грипот се манифестира со покачена телесна температура, треска, исцрпеност, губење апетит, болки во мускулите и зглобовите, болки во грлото, кашлање… Оваа болест треба да се прележи, да не се заморувате, да пиете многу течности и секако, да не „паѓате“ на најчестите митови поврзани со неговото лечење. Еве кои се тие: …

Повеќе

Ова се јасни симптоми дека влегувате во менопауза

Менопауза претставува природен крај на менструалниот циклус, односно крај на репродуктивниот период кај жените. Во продолжение прочитајте ги петте симптоми кои ќе ви укажан дека и вие сте меѓу жените кои ја поминуваат таа транзиција. 1. Нередовна менструација Нередовната менструација е првиот знак на промена. Доколку не сте имале менструација …

Повеќе

Ако сте настинати, избегнувајте да јадете одредени продукти

Кога сме настинати, инстинктивно посегнуваме по поголеми количини цитрусни овошја и чаеви, со цел да спречиме да ни стане полошо. Но, овие намирници повеќе помагаат при бактериски инфекции и пад на имунитетот. Еве кои се другите продукти кои не само штошто не помагаат, туку може и да го отежнат или …

Повеќе

Внимавајте, ова се најчестите симптоми на карцином на јајници

Илјадници жени постојано си го загрозуваат здравјето и животот бидејќи немаа ниту основно познавање на симптомите на ракот на јајници, предупредува Анвен Џонс, директорка на организацијата „Target Ovarian Cancer“ која се бори за победување на ракот на јајниците. Истражувањата покажале дека 71 отсто од жените не знаат дека грутката на …

Повеќе

Симптоми дека сте на раб на нервен слом

Здравите дози на стрес се корисни за нас, бидејќи ни помагаат да се справиме со одредени тешки ситуации. Но, кога е континуиран и ја намалува вашата способност нормално да ги извршувате секојдневните задачи, тогаш веројатно станува збор за нервен слом. Обрнете внимание на следниве симптоми: Постојани главоболки Ве боли во …

Повеќе

Никогаш не ги игнорирајте овие 6 знаци на стрес

Понекогаш, дури и кога ви се чини дека вашите ум и душа се сосема мирни, телото ви испраќа сигнали дека сте под стрес, кои никогаш не смеете да ги игнорирате. Луѓето во денешно време се навикнати стресот да е составен дел од животот, но запомнете дека во тоа нема ништо …

Повеќе

Ова се симптомите на фибромијалгија – болеста од која страда Лејди Гага

Јавноста веќе одамна знае дека популарната Лејди Гага има ретка здравствена дијагноза, наречена фибромијалгија, која се манифестира со хронични болки низ целото тело. Тоа што пејачката јавно прозборе за тоа како живее со оваа болест придонесе јавноста да стане посвесна дека се работи за реална и навистина тешка состојба. Точната …

Повеќе

Храна која ги влошува симптомите на настинка

Некои намирници се дел од нашата секојдневна исхрана и не сме свесни дека претставуваат извесна опасност за нас, особено кога ги јадеме во период кога сме настинати или имаме грип. Еве за кои се работи: Рафинирани шеќери Диететичарите советуваат дека кога организмот е болен, не треба да се внесуваат шеќери …

Повеќе