Перу прогласи вонредна состојба долж границата со Еквадор

од Stefanija Kuzmanovska

Немирите во Еквадор ја натераа перуанската влада да прогласи вонредна состојба долж границата со таа земја, додека Бразил, Колумбија и Чиле изразија поддршка за еквадорската влада, пренесува „Ројтерс“.

Еквадор се соочи со серија насилни инциденти во вторникот, вклучително и вооружен упад во ТВ станица, бидејќи претседателот Даниел Нобоа именуваше 22 банди како терористички организации и воени цели.

Полицијата уапси 13 вооружени лица кои ја презедоа телевизијата ТЦ за време на пренос во живо, додека на друго место беа киднапирани најмалку седум полицајци и имаше неколку експлозии низ целата земја.

Нобоа, кој ја презеде функцијата во ноември, ветувајќи дека ќе стави крај на насилството поврзано со трговијата со дрога, прогласи 60-дневна вонредна состојба во понеделникот како одговор на насилството во затворот.

Слични содржини