Песков: За Украина да постигне мир, ќе мора да ги прифати барањата на Русија

од Берта Китинска

За Украина да постигне мир, ќе мора да ги прифати руските барања, вклучително и признавањето на црноморскиот полуостров Крим како руска територија и отстапување на провинциите Доњецк и Луганск, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Песков за државната телевизија изјави дека западните земји ги спречуваат мировните преговори со Украина и со тоа го продолжуваат конфликтот во таа земја, пренесува РИА Новости.

Слични содржини