Пет причини за ограничување на јадењето бел леб

од Stefanija Kuzmanovska

Белиот леб не е толку корисен како што мислите. Дури и ако се обидете да го ограничите, тоа е повод да се искористат неколку важни здравствени придобивки.

Белиот леб се прави од брашно, кое претходно немало влакна и корисни компоненти. Дури и ако на етикетата пишува дека е збогатен, само сугерира дека по третманот се додадени витамини од групата Б. Меѓутоа, недостасуваат многу други.

Ако одлучите да престанете да јадете леб, еве што ќе се случи со вашето тело.

Подобро расположение

Студијата објавена во American Journal of Clinical Nutrition покажува дека производите со висок гликемиски индекс (вклучувајќи го и белиот леб) во поголеми количини доведуваат до депресија, пишува ferra.ru.

Ако се откажете од белиот леб, ќе забележите дека промените во вашето расположение ќе станат поретки.

Губење на тежина

Наместо бел леб, добро е да јадете таков од цели зрна, како и киноа, сладок компир, кафеав ориз и друго. Содржат многу корисни материи и влакна, кои даваат чувство на ситост и ја намалуваат веројатноста за прејадување.

Се нормализира шеќерот во крвта

Белиот леб драматично го зголемува нивото на шеќер во крвта, а потоа ретко повторно опаѓа. Затоа, добро е да го замените со ‘ржан или таков од цело зрно.

Повеќе енергија

Белиот леб брзо се обработува и затоа чувствувате наплив на енергија веднаш штом ќе го изедете. Добар избор е кога сакате веднаш да ги наполните батериите, на пример после тренинг.

За подолго чувство на ситост, нутриционистите препорачуваат интегрален или друг вид леб кој содржи повеќе влакна.

Се нормализира холестеролот

Белиот леб е рафиниран производ. Истражувањата покажуваат дека неговата замена со цело зрнест ќе помогне да се намали лошиот холестерол. Исто така, познато е дека нормализирањето на холестеролот е поврзано со намален ризик од мозочен и срцев удар.

Слични содржини