Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

од Stefanija Kuzmanovska

Студеното време може да влијае на нашето здравје на многу начини. Може да очекувате некои од нив, како што се зголемена кашлица и настинка.

Други несакани ефекти од студеното време може да бидат повеќе изненадувачки – тие вклучуваат болки во грбот, па дури и зголемен ризик од срцев удар и мозочен удар.

Неочекувани начини на кои студеното време може да влијае на нашите тела:

Смрзнатини
Според Центрите за контрола и превенција на болести, херпесот најчесто ги напаѓа носот, ушите, образите, брадата, прстите на рацете или нозете.

Смрзнатините се третираат како повреда на телото предизвикана од смрзнување. Симптомите обично започнуваат со чувство на студенило во погодените области заедно со прободување или пулсирачка болка.

Ова е фаза позната како смрзнатини, каде што кожата станува вкочанета и бела. Долготрајната изложеност на студ предизвикува оштетување на ткивото. Погодената област може да биде тврда и замрзната, но ќе поцрвени и ќе се појави плускавци штом ќе се одмрзне.

Ова се нарекува површни смрзнатини, бидејќи ги зафаќа горните слоеви на кожата и ткивото. Третманот е неопходен, но не е толку сериозен како длабоките смрзнатини, кои можат да предизвикаат оштетување на тетивите, мускулите, нервите и коските.

Згрутчување на крвта
Не сите здравствени проблеми поврзани со студот се предизвикани од изложеност на ниски температури, температурата на вашиот дом е исто така важна бидејќи надвор е постудено.

Британската агенција за здравствена безбедност соопшти дека „нашите тела водат постојана битка“ за одржување на температурата на околу 37,5 степени, а клетките и органите се заштитени од оштетување.

Се додава дека кога почнуваме да се ладиме, крвта ни станува погуста, што може да доведе до згрутчување на крвта. Згрутчувањето на крвта може да биде сериозно ако не се лекува, што доведува до опасни здравствени настани како што се мозочен удар и срцев удар.

Проблеми со дишењето
Многумина од нас ги држат прозорците добро затворени во текот на денот за да го задржат студениот воздух. Можеби мислите дека ноќта е добро време да го отворите прозорецот и да ја проветрите просторијата бидејќи сте стуткани под покривката.

Но, Met Office предупреди дека е важно да ја одржувате вашата куќа топла, а прозорецот од спалната соба затворен во студените зимски ноќи.

„Вдишувањето ладен воздух може да биде лошо за вашето здравје бидејќи го зголемува ризикот од инфекции на градниот кош“, се наведува.

Ладниот воздух „може да предизвика стеснување на вашите дишни патишта, зголемувајќи ја количината на слуз што ја произведувате и го отежнува дишењето.

„Студениот и сув воздух, исто така, може да ги иритира вашите дишни патишта и да ги влоши симптомите како што се кашлање и отежнато дишење“, се додава.

Ослабен имунитет
Студот може да влијае и на способноста на вашето тело да се бори против инфекциите, информира UKHSA.

„Затоа гледаме повеќе смртни случаи од инфекции како пневмонија во неделите по студеното време, а состојбите на белите дробови и кашлицата може да се развијат во посериозни проблеми“, се објаснува.

Ладниот воздух може да ја отежне борбата против респираторните инфекции како настинка и грип, а исто така и начинот на кој се заштитуваме од постуденото време може да не стави во ризик.

Поминувањето повеќе време во затворен простор всушност може да помогне во ширењето на респираторните инфекции.

Болка во грбот
Ако чувствувате дека болката во долниот дел на грбот се влошува кога е ладно надвор, не го замислувате тоа.

Од Johns Hopkins Medicine веруваат дека „болката во грбот всушност може да биде поврзана со барометрискиот притисок и надворешната температура. Промените во притисокот понекогаш може да предизвикаат болка во артритичните зглобови, вклучувајќи го и ‘рбетот.

Се додава дека вашите зглобови реагираат на околината, а студот ги прави покрути и посклони кон повреди.

Слични содржини