Петгодишно дете почина од ковид-19 во Албанија

од Milan1

Петгодишно дете почина како последица од компликации со ковид-19 во болница пренесуваат албанските медиуми,

Детето било на болнички третман осум дена во болницата во Саранда, по што било транспортирано во болницата во Тирана. Поради влошената состојба, потоа беше транспортирано за поспецијализиран третман во Турција, но детето со иницијали М.Н. не успеа да го победи невидливиот непријател и почина во болница во Турција, наведува Ора њуз.

Детето имало голема тежина, околу 54 килограми.

Слични содржини