Пласидо Доминго именуван за почесен амбасадор по обвинувањата за злоупотреба

од Stefanija Kuzmanovska
325 прегледи

Познатиот светски шпански оперски пејач Пласидо Доминго беше именуван за почесен амбасадор на светското наследство во Шпанија во четвртокот, еден ден откако доби овации за неговиот прв настап во неговата земја откако беше обвинет за рутинско малтретирање жени и соработници.

Шпанија ги откажа планираните настапи на Доминго во јавно финансирани театри минатата година, додека пејачот се повлече од шоуата по истрагата на американскиот еснаф на музички уметници заклучи дека лошо се однесувал со жени изведувачи.

Повеќе од триесет пејачи, танчери, музичари, наставници за глас и персонал зад сцената изјавија дека биле сведоци или доживеале несоодветно однесување на пејачот во последните три децении.

Американските институции, вклучително и Метрополитен опера во Њујорк и Сан Франциско, исто така ги откажаа односите со Доминго, кој исто така поднесе оставка од функцијата генерален директор на операта во Лос Анџелес. Доминго им се извини на колегите што се чувствувале непријатно, но негираше дека се однесувал агресивно или ја попречувал кариерата на кој било друг изведувач.

Портпаролот на Доминго рече дека пејачот „никогаш не бил испитуван или суден од ниту еден суд или друго институционално истражно тело под какво било обвинение“.

Неговото враќање во Мадрид во средата на хуманитарен концерт за помош на Црвениот крст привлече огромна толпа.

„Јас сум многу емотивен, тој е мојот град, големиот град Мадрид. По синоќешното пеење, беше толку посебна вечер, се чувствувам како да имам сета сила“, рече Доминго на церемонијата во Мадрид во четвртокот вечерта откако ја доби титулата почесен амбасадор.

Министерката за рамноправност Ирене Монтеро, водечка фигура во феминистичкото движење во Шпанија, ги критикуваше оние кои му аплаудираа на пејачот, објавувајќи твит дека таа би сакала да „праша каква порака им испраќаат на овие жени и на оние кои се сексуално злоставувани секој ден во земјата“. Црвениот крст и Здружението за ширење и промовирање на шпанското светско наследство, кои ја организираа церемонијата, не дадоа коментар.

Слични содржини