По 30 години, Лепа Брена повторно ќе глуми во филм

од Vladimir Zorba

Српската фолк ѕвезда, Лепа Брена после 30 години повторно ќе игра во филм, а се работи за продукцијата „Синиот сафир“, на која ќе соработува со Андрија Милошевиќ и Милош Биковиќ.

Брена глуми во филмот „Ајде да сакаме 3“ во 1990 година, по што таа не се појави на филмското платно, до сега, кога ќе има улога во споменатата комедија.

Андрија ќе го глуми пејачот Сафир, Биковиќ неговиот менаџер Бојан, а Брена ќе се игра самата. Милошевиќ и фолк ѕвездата се приватно добри пријатели, а тие веќе неколку пати соработуваа.

– Андрија игра фолк пејач на кого менаџерот и Брена му помагаат да ја оживиа неуспешната музичка кариера! Не можам да ги откријам деталите за сценариото, но ќе ви кажам дека една од последните сцени во филмот ќе биде неговиот голем кам-бек концерт во полна белградска арена, каде ќе пее со Брена! – рече извор близок до продукцијата на филмот за „Информер“.

– Освен што се пријатели со години, Андрија и Брена неколку пати соработуваа. Во 2018 година, тој беше нејзин гостин на концерт во белградска арена. Потоа, на сцената го играше сопругот Бобо Живојиновиќ заедно со Анџелка Прпиќ, која ја играше Брена. Многумина не знаат дека една година подоцна, Брена го позајми својот глас на мајката Милева во филмот на Андрија „Такси блуз“ – додаде изворот.

– Имаме желба музичките и актерските легенди да се појават во филмот, но сè уште не можам да ги откријам имињата. Нашата цел е да промовираме добар, чесен и искрен човек со овој филм – рече Андрија и откри дека тој самиот пишувал неколку песни за овој филм.

– Ќе пеам сосема нови песни! Веќе напишав некои од нив, не можам да дочекам да ги слушнете! – додаде Милошевиќ.

Андрија ќе се обиде како режисер, а Марко Јоциќ исто така ќе му помогне во потфатот.

Слични содржини