Побиен големиот мит за појадокот во кој верувавме со години

од Vladimir Zorba

Појадокот секогаш се споменува како еден од важните сегменти на патот кон слабеење, кој долги години се нарекува најважниот оброк во денот. Урамнотежениот оброк наутро – како овесна каша, јајца или јогурт со мусли – го спречува прекумерниот глад во текот на денот, покажуваат истражувањата.

Исто така, десетици студии покажаа дека прескокнувањето оброци е поврзано со поголем ризик од дебелина, дијабетес тип 2 и висок крвен притисок. Сепак, ова сега се доведува во прашање.

Експертите се поделени кога станува збор за тоа дали луѓето треба да појадуваат или не.

Голем број на студии сугерираат дека тие што појадуваат имаат поголема веројатност да бидат слаби. Некои поборници за појадок веруваат дека тоа е затоа што луѓето кои јадат рано наутро имаат повеќе енергија за да бидат активни во текот на денот. Тие, исто така, остануваат сити подолго време, што дава помали шанси да грицкаат и им помага да направат здрава храна во текот на денот, велат истражувачите.

Студиите исто така го поврзуваат прескокнувањето на појадокот со поголем ризик од срцеви заболувања, дебелина, дијабетес, мозочен удар и висок крвен притисок. Сепак, тие сè уште не го разбираат механизмот зад ова.

Но, прегледот од 2019 година на речиси десетина студии, објавени во Британскиот медицински журнал, покажа дека прескокнувањето на појадокот нема ефект врз тежината. Истражувањата покажаа дека распоредот на сите оброци во рок од осум до 12 часа – и постот за преостанатите 16 до 12 часа од ден – може да им помогне на луѓето да изгубат тежина.

Д-р Федерика Амати, експерт за исхрана во ZOE – компанија за здравствени истражувања која нуди персонализирани совети за исхрана – рече дека „општата препорака“ дека секој треба да појадува „не потекнува од некоја специфична научна основа“.

„Оброкот не е неопходен за да го започнете денот или да се разбудите, бидејќи внатрешниот часовник на телото ги активира хемикалиите кои ни помагаат да се разбудиме и да станеме од кревет – без разлика дали појадуваме или не“, рече таа.

Резултатите од големите студии кои откриваат дека луѓето кои појадуваат се најздрави често се сведуваат на други фактори освен на самиот оброк, вели д-р Амати.

Плус, да ги натерате луѓето прво да појадуваат, кога многумина не се гладни, „обично резултира со тоа да грабнат нешто брзо и практично“, рече таа.

Тост со џем, ултра-обработени житарки за појадок, грицки, колачи и смути обезбедуваат „многу шеќер, но не доволно протеини, влакна и здрави масти за да се сметаат за комплетен оброк“, рече д-р Амати.

„Јадењето оброк богат со шеќер на празен стомак често ќе остави многу од нас да се чувствуваат гладни и уморни во рок од неколку часа по оброкот, кога целиот шеќер е апсорбиран и нашите тела бараат други хранливи материи“. Најдобро би било да го прескокнете овој појадок и да јадете оброк со јајца, печурки, зеленчук, домати и некои цели зрна кога ќе почувствувате глад малку подоцна. Секако, ако се будите гладни, истото важи: најдобро е да имате целосен и хранлив оброк кој ќе ве одржува подолго време со енергија во текот на денот“, објаснува таа.

Значи, прескокнувањето на појадокот не е „проблем за сите“, додаде д-р Амати.

Проф. Џејмс Бејтс експерт за метаболичка физиологија на Универзитетот во Бат, изјави за Дејли Меил: „Повеќето луѓе изгледаат под впечаток дека е неверојатно важно да појадуваат секој ден“.

Но, тој истакна дека студиите за важноста на појадокот се „многу помалку јасни, отколку што луѓето сфаќаат“.

„Повеќето докази генерално покажуваат малку или никакви негативни здравствени ефекти од прескокнувањето на појадокот. Значи, добрата – или можеби разочарувачка – вест е дека тоа дали или колку ќе јадете наутро нема да има огромно влијание врз здравјето на повеќето луѓе. Дали некоја личност веројатно ќе има корист (од појадокот) ќе зависи од тоа какви придобивки се надеваат да постигнат и колку се веќе здрави нивната исхрана и начин на живот“, заклучи тој.

Слични содржини