Почина новинарот Илковски

од Берта Китинска

Во 75-тата година од животот почина Марко Илковски, долгогодишен новинар во Македонското радио.

-Илковски целиот работен век го помина пред микрофонот на Радиото, на кое му го посвети секој миг од раните утрински до ноќните часови. Остави траен белег во Радиото со многу документарни емисии и програми посветени на нашите иселеници, Македонската Православна Црква и на сите драматични настани во историјата на македонската држава, информираат од Македонското радио.

Посмртните останки на Марко Илковски се изложени денеска во капелата на Градските гробишта Бутел.

Слични содржини