Поднесена тужба против Алек Болдвин за пукањето во колега на сетот

од Vladimir Zorba

Член на екипата на филмот „Рѓа“, кој минатиот месец беше сведок на фаталното пукање за време на снимањето на една сцена, поднесе тужба за несовесно однесување против актерот Алек Болдвин и продуцентот на филмот.

Холивудскиот магазин Deadline и веб-страницата за познати личности TMZ објавија дека Серж Светној, електричар кој го снима филмот во Санта Фе, Ново Мексико, ги обвини продуцентите и другите членови на филмската екипа, вклучително и актерот Алек Болдвин, дека не ги примениле безбедносните стандарди и дозволиле „револвер наполнет со боева муниција да биде насочен кон живи луѓе на сетот на филмот“, пишува Ројтерс.

Тужбата на Серж Светној е прва поднесена за случајот со смртоносен истрел од страна на актерот Алек Болдвин кон крајот на октомври.

Властите во Санта Фе, Ново Мексико се уште истражуваат, но засега не е покрената тужба за фаталниот инцидент.

Снимателката Халина Хачинс беше убиена на 21 октомври, а режисерот Џоел Соуза беше ранет кога пиштолот на Болдвин, за кој се сметаше дека е безбеден, испука куршум.

Покрај Алек Болдвин, електричарот ги тужел и Светна и Хана Гутиерез и помошникот директор Дејв Холс, кој на истражните органи им рекол дека на Болдвин му дал пиштол за време на пробата.

Правните застапници на Болдвин, Холса, Гутиерез и продукциската куќа не одговорија веднаш на барањето да го коментираат поднесувањето на тужбата од страна на електричарот Серж Светној.

Слични содржини