ПОГРЕБ НА ИРИНЕЈ: Луѓе умираат од корона, тие на деца им даваат од истата лажица во уста

од Vladimir Zorba

Вчера паднаа во вода сите напори на надлежните институции да спречат ширење на коронавирусот. Илјадници верници го бакнуваа мртвиот патријарх Иринеј во катедралата, не почитувајќи ги мерките на претпазливост. Не само што многу верници на Српската православна црква главно не носеа маска или не држеа дистанца, туку огромното мнозинство од нив решија да се причестат од истата лажица – вклучително и деца, пишува српска „Нова“.

Како што може да се види на снимките снимени вчера во Соборниот храм, огромното мнозинство верници се согласија да се причестат од истата лажица. Не само тоа, туку се причестуваа и нивните малолетни деца. Ваквата одлука на некои верници, но и позицијата на Српската православна црква, според мислењето на многу корисници на социјалните мрежи, е многу проблематична во времето на пандемија на коронавирусите, кога во Србија има над пет илјади заразени на ден.

Се поставува прашањето за безбедноста при причест при пандемија, бидејќи многу верници ја користат истата лажица. Сепак, црквата инсистира на тоа дека не може да има опасност од пренесување бидејќи причестувањето е „крвта и телото на Христос“, и затоа не може да се пренесе никаква болест. Црквата наведува дека ги применила сите ограничувања за јавната безбедност.

Српската православна црква смета дека заедницата е поважна од заштитата на животот на граѓаните.

„Во Српската патријаршија во Белград беше речено дека Светиот синод тврди дека причестувањето од иста лажица на традиционален начин, што се применува веќе 2000 години, не претставува кршење на обврзувачките упатства на државните органи.

Дел од јавноста, пак, смета дека ваквото однесување е „морбидно“ и „неодговорно“, како и дека верниците кои им дозволиле на своите деца да се причестат од иста лажица не размислуваат за нивното здравје, ниту за здравјето на своите сограѓани.

Не само што малолетните деца се причестуваа, со согласност на нивните родители, што ја прави целата работа уште пострашна, туку и великодостојниците на Црквата не ги почитуваа препораките на Кризниот штаб за одржување на дистанца:

Властите претходно предупредуваа и апелираа до граѓаните да ги почитуваат мерките на претпазливост, бидејќи бројките се загрижувачки.

Во последните 24 часа во Србија биле регистрирани 5.774 новозаболени лица, а од корона починале 28 лица. Тестирани се 16.938 лица.

ФОТО: Нова.рс

Слични содржини