Полнети јајца со кари

од Stefanija Kuzmanovska

Мезе од варени јајца.

Состојки:

(за 10 лица)

– 20 варени јајца

– 1,5 дл јогурт

– 1/2 лажичка кари во прав

– сол, по вкус

– 1/2 китка свеж магдонос

Подготовка:

Варените јајца исечете ги на половина, жолчките одделете ги во посебен сад, а белките наредете ги во чинија.

Во жолчките додадете: сол, јогурт, кари и магдонос. Сè убаво измешајте и наполнете ги со лажица половините од белките.

Слични содржини