Актуелно
Почетна / Магазин / Поради овие грешки во шминкањето изгледате доста постаро

Поради овие грешки во шминкањето изгледате доста постаро

Без разлика на годините, шминката на вашето лице ќе изгледа добро само ако соодветно го негувате и користите производи кои одговараат на вашата возраст.

Ако веќе сте во позрела возраст, мора да користите и поквалитетни производи, бидејќи веќе го немате ниту тенот ниту еластичноста на кожата како кога имавте меѓу 20 и 30 години.

Затоа, внимавајте на следниве грешки:

Претемен кармин

Со текот на годините на усните се појавуваат брчки, а темните нијанси дури и ги потенцираат. Затоа, користете свежи розови и црвени нијанси, кои прават усните да изгледаат полно. Ако сепак сакате темен кармин, користете сјаен или сатенски финиш, а избегнувајте мат.

Погрешна нијанса на пудра

Ова е грешка која ја прават девојките на сите возрасти. За да ја изберете нијансата, пробувајте ја пудрата на лицето, а не на раката. Само така ќе бидете сигурни дека бојата и тонот се соодветни на вашиот тен.

Кои сè други грешки додаваат години на вашиот изглед, прочитајте ТУКА.

loading...