Поранешен командант на НАТО: Путин сфати дека згреши, но никогаш нема да го признаe тоа

од Stefanija Kuzmanovska

Рускиот претседател Владимир Путин „сфаќа дека направил грешка“ со инвазијата на Украина, изјави поранешниот главен командант на НАТО Џејмс Ставридис во радио емисија во неделата.

– Дали Путин сфати дека згрешил или се уште мисли дека постапил правилно?, го праша водителот поранешниот лидер на НАТО.

– Мислам дека во темните, тивки часови во два по полноќ, кога ќе се разбуди, сфаќа дека згрешил. Јавно тоа никогаш нема да го признаe. Никогаш. Тој ќе продолжи да ја овековечува оваа фикција дека Украина ја водат „неонацисти“. Смешно, очигледно, одговори Ставридис, како што пренесува Newsweek.

-Путин ќе тврди дека НАТО некако го турна во овој конфликт. Сè што се случи беше дело на Владимир Путин, вклучително и инвазијата, санкциите што следеа. Тоа го знае во срцето, но никогаш нема јавно да го признае, додаде Ставридис.

Ставридис беше прашан и кога мисли дека војната ќе заврши.

Тој рече дека двете страни се најмалку шест месеци до изнаоѓање решение.

Сепак, тој наведе дека она што „води кон преговори“ се „тешкотиите со кои се соочува Путин бидејќи губи војници“, како и уништувањето на руската воена опрема.

– Тој гори во своите способности. Би рекол дека за шест месеци ќе биде во многу тешка ситуација, изјави поранешниот лидер на НАТО во врска со Путин.

– Од другата страна на бојното поле, Зеленски мора да препознае дека трпението на Западот и континуираниот проток на пари и оружје не се бесконечни. Мислам дека и двата фактори на крајот ќе ги наведат страните да дојдат до некакви преговори, смета тој.

Слични содржини