Почетна / Спорт / Поранешна НБА ѕвезда живее како бездомник: Претепан поранешен соиграч на Леброн, кој беше и во врска со неговата мајка (видео)

Поранешна НБА ѕвезда живее како бездомник: Претепан поранешен соиграч на Леброн, кој беше и во врска со неговата мајка (видео)

Не само кошаркарската јавност, туку целиот свет на спортот, не верува во вознемирувачката снимка на поранешниот ас во НБА, кој брутално е претепан на улица и живее како бездомник.

Делонте Вест беше голема надеж на американската кошарка во 2004 година. Бостон Селтикс го избраа како 24-та пик на драфтот и имаа големи очекувања од него, но неговата животна приказна сепак помина поинаков тек.

Во Бостон, секако, ја доби најголемата шанса: ја имаше својата најдобра сезона и во дресот на Селтикс (тој постигна 12,2 поени по натпревар во 2007 година, а година претходно најмногу асистенции – 4,6 и скокови – 4,1 по натпревар), но во Кливленд, каде што играше две сезони со млада сензација, Леброн Џејмс, дополнително ја зголеми прецизноста.

“Сите знаеја дека Делонте спие со мајката на Леброн. Освен јас и, очигледно Џејмс до тој момент”, рече Келвин Марфи, тогашен стручен телевизиски коментатор.

Првпат во ваква слична ситуација беше виден пред четири години, кога беше забележан бос на улиците во Хјустон. Некој тогаш го праша дали е Делонте Вест, а одговорот беше:

„Јас бев Делонте Вест … Но, тоа не е веќе мој живот“.

Откриено е дека Делонте Вест страда од биполарно нарушување, што на краток рок би можело да се дефинира како нарушување на ненадејните промени во расположението, во кои се потиснуваат екстремните активности (манија) и депресија.

Неколкумина го снимиле моментот дека тој бил брутално претепан на улица во Вашингтон, по што тој, а не човекот што го претепал, бил задржан за нарушување на јавниот ред и мир.

Со лисици на рацете, тој најпрво му кажал на човекот кој му пристапил со телефонот дека пресретнал лице со пиштол во раката додека шетал по улицата. На прашањето за детали, тој се заколнал двапати и потоа изговори нешто што беше несфатливо за сите.

loading...