Повеќе од 30 жртви во поплавите во Германија и Белгија (ВИДЕО)

од Берта Китинска

Повеќе од 30 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати денес во Германија и соседна Белгија откако катастрофалната поплава предизвика порој на улиците, носејќи автомобили и предизвикувајќи уривање на зградите.

Властите во Еускирхен, регион во западна Германија, соопштија дека во областа биле пријавени осум смртни случаи поврзани со поплавите, јави АП.

Спасувачките напори ги прекинаа телефонските и интернет врските во делови од областа, југозападно од Келн.

Официјални лица соопштија дека 18 лица биле убиени во областа Арвејлер, јужно од Еускирхен. Се вели дека до 70 лица исчезнаа откако неколку куќи се урнаа преку ноќ во селото Шулд во Ајфел, планински регион југозападно од Келн. Десетици луѓе се заробени на покривите на своите домови, чекајќи спасување.

Властите користеа чамци и хеликоптери на надувување, а германската армија распореди 200 војници да помогнат во акцијата за спасување.

Во последниве денови, бурите низ Западна Европа предизвикаа излевање на реките, што резултираше со брзо поплавување во текот на ноќта, бидејќи земјиштето потопено од дожд не успеа да апсорбира повеќе вода.

“Има мртви, има исчезнати, има многу кои се уште се во опасност. Никогаш не сме виделе ваква катастрофа. Навистина е поразително”, рече гувернерот на германската покраина Рајнланд-Пфалц, Мала Дрејер, во своето обраќање до регионалниот парламент.

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е вознемирена од веста за поплавите, испраќајќи пораки за поддршка до роднините на жртвите и исчезнатите.

Во Белгија, реката Весдре се излеа и нејзините води ги преплавија улиците на Пепинстер, близу Лиеж, а нејзината разорна сила уништи некои згради.

Неколку белгиски медиуми објавија дека четири лица биле убиени во Источен Вервие.

Главните автопати се поплавени на југот и истокот на Белгија, а железничката служба објави дека е прекинат целиот сообраќај.

 

Слични содржини