Познато кој го поставил прашањето за расата на детето на Меган и Хари

од Vladimir Zorba

Претставникот за медиуми на британскиот принц Чарлс во понеделникот го отфрли тврдењето во книгата дека престолонаследникот прашал каква боја на кожа ќе има детето на принцот Хари и Меган Маркл.

Во книгата „Brothers And Wives: Inside The Private Lives of William, Kate, Harry and Meghan“, авторот Кристофер Андерсен вели дека Чарлс поставил прашање за бојата на кожата на детето.

„Ова е измислица и не вреди дополнително да се коментира“, изјави портпаролот на Чарлс за медиумите во Барбадос, каде што престолонаследникот Чарлс ќе присуствува на свеченото прогласување на републиката, што ќе ги прекине врските со британската монархија.

Како што пишува „Page Six“, книгата зборува за наводен разговор помеѓу Чарлс и неговата сопруга Камила. Утрото на свршувачката на Хари и Меган во 2017 година, Чарлс рекол: „Се прашувам како ќе изгледаат децата?

Камила очигледно била „малку изненадена“ и одговорила: „Па, апсолутно убаво, сигурен сум“, се наведува во весникот.

Во книгата се наведува дека Чарлс, спуштајќи го гласот, прашал: „Мислам, каков може да биде тенот на нивните деца?“

Книгата, која треба да биде објавена денеска, тврди дека Чарлс е неидентификуваниот член на кралското семејство кога Меган во интервју со Опра Винфри во март обвини дека изразил загриженост за тоа колку може да биде темна кожата на нивниот син.

Меган, чија мајка е црна, а чиј татко е бел, рече дека на нејзиниот син Арчи му била ускратена титулата принц затоа што кралското семејство е загрижено „дека неговата кожа може да биде темна“.

По интервјуто со Опра, Бакингемската палата рече дека поставените прашања, особено расните, се сфаќаат многу сериозно и дека семејството приватно ќе се занимава со нив.

Ројтерс засега не може да добие коментар од авторот на книгата.

Слични содржини