Преку медиумите дознала дека татко ѝ ги продавал нејзините авторски права зад грб

од Stefanija Kuzmanovska

Тејлор Свифт се најде во центарот на семејна драма откако преку написите во весниците дозна дека нејзиниот татко Скот Свифт заработил милиони продавајќи ги нејзините авторски права.

Семеен скандал
Во 2019 година, беше објавено дека таткото на Тејлор ги продал нејзините авторски права за каталог со песни на музичкиот менаџер Скутер Браун. Овој потег на Скот Свифт му донел дури 15,1 милиони долари.

Во тоа време, Браун ја купи својата Big Machine Label Group од тогашниот сопственик Скот Боршет за 330 милиони долари. Нејзиниот тим тогаш тврдеше дека таткото не можел да знае за договорот и не можел да предвиди дека тоа ќе се случи.

Извор близок до пејачката откри дека пејачката за сето тоа дознала преку написи во весниците, пред да добие порака од Скот Боршет.

Пејачката е на листата на Форбс на 10 најплатени ѕвезди во светот. Тејлор во изминатите осум години успеала да заработи дури 317,8 милиони долари, додека нејзиното богатство се проценува на неверојатни 740 милиони долари.

Објавувањето на албумот Midnight ја донесе младата пејачка на позицијата на првиот изведувач во историјата кој ги освоил сите топ 10 места на Billboard Hot 100 песни.

Слични содржини