Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд со послаб интензитет. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.

дождливо

Утринската температура ќе се движи од четири до 10, а дневната од осум до 14 степени.

Во Скопје ќе биде облачно со слаб ветер од северозападен правец. Врнежи од дожд ќе има во ноќните часови. Утринската температура ќе се спушти до пет, а дневната ќе се искачи до девет степени.

Нов влажен бран ќе има во четврток во ноќните часови и во петок кога повторно наместа врнежите ќе бидат пообилни и над 35 л/м2 воден талог. Поради спуштање на постуден воздух на планините и на некои повисоки места врнежите ќе бидат од снег, а ќе се формира и снежна покривка особено во западните делови.

Во петок ќе дува умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од два до осум, а дневната од пет до 10 степени. Потоа следува стабилно и суво време со умерен северен ветер.

 

Слични содржини