Принцот Хари призна дека се дрогирал поради смртта на неговата мајка, Меган размислувала за самоубиство!

од Nikola Popovski

Британскиот принц Хари, помладиот син на престолонаследникот Чарлс, повторно предизвика земјотрес во Бакингемската палата, по емотивната исповед во првиот од петте дела на документарецот за ментално здравје „The Me You Can’t See“! Водител на интервјуто повторно била водителката Опра Винфри, на која принцот Хари отворено и зборувал за непознатите детали од животот во кралското семејство.

Црвенокосиот војвода од Сасекс откри и зошто решил да го напушти кралското семејство и да се пресели со сопругата Меган и синот Арчи прво во Канада, потоа во САД (Калифорнија). Хари рече дека проблемите започнале кога починала неговата мајка, принцезата Дајана (август 1997 година). Имаше само 12 години:

– Сите приказни за тој настан веднаш беа прекинати. Главата ми беше во песок. Кога ќе ме прашаа како сум, ќе кажев добро. Никогаш не сум бил среќен или тажен, во ред. Тоа беше најлесниот одговор. Татко ми ми рече на мене и на Вилијам: Како што ми е мене, така ќе ви биде и на вас. Тоа нема смисла, само затоа што сте претрпеле не значи дека вашите деца треба да страдаат, вели Хари.

Тој дополнува дека не сакал да размислува за неговата мајка.

– Ако мислам на неа, тогаш се појавува факт дека не можам да ја вратам и тоа само ќе ме растажи. Која е поентата да размислувате за нешто тажно, што е поентата да размислувате за некој што сте го изгубиле и кој нема да се врати. Само што решив да не зборувам за тоа, изјавил Хари.

Хари го опишува периодот помеѓу 28 и 32 години како кошмар.

-Сакав да пијам, да се дрогирам и да правам други работи што ми помогнаа да чувствувам некои работи помалку. Пиев не затоа што уживав, туку затоа што се обидував да сокријам нешто, рече Хари, додавајќи дека во тоа време страдал од силни напади на вознемиреност.

Двојката, која се „отцепи“ од кралското семејство, претходно зборуваше за тоа како Меган Маркл имала самоубиствени мисли поради малтретирање во кралското семејство, кое инаку го негира сето тоа.

“Многу луѓе во нејзината ситуација земаат лекови, пијат, Меган беше потполно трезна. Она што најмногу ме плашеше беше јасноста на нејзиниот ум, нејзините мисли. Планираше точно и како ќе го стори тоа, во нејзината напредна бременост”, – рече Хари.

„Веќе изгубив една жена која беше целиот мој свет“, рече Хари во емотивна исповед, мислејќи на принцезата Дајана.

Слични содржини